Partyzánem – Nikolaj I. Obryňba
27.02.2016 20:07Partyzánem – Nikolaj I. Obryňba
Když v červnu 1941 vpadly armády nacistické Třetí říše do Sovětského svazu, hlásily se desítky tisíc mladých Moskvanů do jednotek tzv. domobrany. Jedním z oněch nadšených mladých mužů toužících po tom co nejdříve vypráskat vetřelce ze své vlasti byl i student umění Nikolaj Obryňba. Po krátkém výcviku v kasárnách v Moskvě byla jeho špatně vyzbrojená a vystrojená (muži měli nejrůznější možné uniformy všech druhů vojsk rudé armády)jednotka poslána na frontu k Brjansku. Zde autor krásně vystihuje neuvěřitelný chaos, který v té době panoval v řadách obránců Matky Rusy, kdy se celé roty i prapory prostě ztratily. Nikdo nevěděl, kde je vlastně nepřítel a kde „naši“, o nějaké komunikaci a spolupráci mezi ruskými jednotkami se už vůbec nedalo mluvit. I přesto Nikolajova rota dokázala vyhrát malou šarvátku, když se v nějaké vesnici potkala s menší německou průzkumnou jednotkou a zahnala ji na ústup. Následovaly však zmatené přesuny sem a tam až se po pár dnech Obryňa a další domobranci ocitli v bezvýchodném obklíčení a padli do zajetí.
Více než polovina knihy pak popisuje zážitky z pochodu do lágru a pobyt tam, který rozhodně není pro slabší povahy. Aby člověk přežil všechny útrapy a strádání musel mít opravdu velikou vůli a silný kořínek. Nikolaj to oboje měl, navíc k tomu měl i pořádnou porci štěstí a po několika měsících se mu při pracích v lese podařilo utéct a dostat se až k partyzánům.
Partyzánský oddíl, do kterého se autor a hlavní hrdina knihy dostal, působil na západních hranicích Běloruska. Byl z veliké části tvořen rovněž bývalým vojáky Rudé armády a to včetně důstojníků. Zpočátku se partyzáni „věnovali“ především menším záškodnickým akcím jakož i popravám kolaborantů. S tím jak se válka obracela a oddíl získával na síle i sebevědomí se rozšiřovala jeho oblast působnosti a mířil i na větší cíle.
Kniha každopádně velmi realisticky líčí osudy ruských zajatců v německém zajetí a zároveň nám dává cenné svědectví o životě partyzánů, hierarchii a celkové organizaci partyzánských jednotek v německém týlu. Všem fandům military a druhé světové války rozhodně doporučuju.
———
Zpět